Židovské komunitné múzeum

Múzeum je otvorené od 17. júna do 30. septembra 2012

Poklady bratislavskej židovskej komunity ukazuje nové Židovské komunitné múzeum

Vzácne židovské rituálne predmety, zlatom vyšívané plášte na sväté biblické zvitky, unikátne fotografie študentov preslávenej bratislavskej rabínskej školy aj obraz stvárňujúci hrôzy holokaustu.

A ešte viac ukázuje nové Židovské komunitné múzeum. Navštevníkom sa otvorilo od 17. júna 2012 a jeho sídlom je jediná synagóga v Bratislave, ktorá sa nachádza na Heydukovej ulici. Návštevníci tam budú môcť vnímať vystavené židovské rituálne predmety v autentickom prostredí, pre ktoré boli vytvorené.

Verejnosť má možnosť po prvý raz spoznať poklady bratislavskej židovskej komunity a nahliadnuť do jej bohatej histórie.

„Filozofia nášho Múzea vychádza z faktu, že židovská komunita žila v Bratislave odjakživa a bola jej významnou súčasťou. Ukážeme málo známy príbeh nášho mesta – príbeh židovských Bratislavčanov," povedal autor projektu Maroš Borský.

Nové Židovské komunitné múzeum ponúkne návštevníkom stálu expozíciu Bratislavskí židia a ich kultúrne dedičstvo, ktorá bude prehliadkou desiatkami najvzácnejších artefakov viažucich sa na dôležité míľniky v histórii aj súčasnosti komunity a verejnosti predstaví aj židovské sviatky a tradície.

Medzi unikátne predmety v stálej expozícii patrí napríklad pamätná tabuľa s obrazom požiaru Bratislavského hradu z roku 1811, ktorý sa rozšíril aj na židovskú nemocnicu či vzácna fotografia študentov bratislavskej rabínskej školy - ješivy. Návštevníci budú môcť obdivovať aj liturgické textilné predmety ako napríklad plášte na zvitky Tóry či oponu pre svätostánok, v ktorom je uložená Tóra. Pýchou bratislavskej zbierky sú aj ozdobné nadstavce na Tóru zo židovskej zlatníckej dielne zo začiatku 19. storočia. Výnimočnosťou zaujmú aj vzácne tabule Desatora, ktoré kedysi zdobili stenu zbúranej synagógy na Rybnom námestí.

Chýbať nebudú ani krásne starožitné pozlátené či strieborné svietniky na sviatky Šabat či Chanuka, vzácny exemplár daňových zápisov židovskej obce z 18. storočia a ďalšie rituálne predmety s umeleckým stvárnením. Tragický osud židovskej komunity pripomenie pamätná stena holokaustu, na ktorej budú umelecky stvárnené mená bratislavských židovských rodín z roku 1940, predtým, ako sa začalo s ich vysťahovaním a deportáciami do koncentračných táborov.

“Z predmetov v Múzeu vyskladávame príbeh. Príbeh bratislavskej židovskej komunity. Uchovávame jej historickú pamäť,” dodal Borský.

Výstavným predmetom je aj samotný objekt synagógy, ktorá ako jediná v Bratislave stále slúži ako miesto židovských bohoslužieb. „Po prvý raz ju úplne otvárame verejnosti. Táto synagóga, postavená v rokoch 1923 – 1926, patrí k najzaujímavejším stavbám medzivojnového obdobia,“ zdôraznil Borský.

Medzi vystavenými predmetmi budú prevládať judaiká zo zbierky Eugena Bárkánya, ktorý založil prvé židovské múzem v prvej polovici 20. storočia v Prešove. To však druhú svetovú vojnu neprežilo. V roku 1955 sa Bárkány presťahoval do Bratislavy, kde opäť začal v zbieraní židovských predmetov. Túžil otvoriť židovské múzeum v synagóge na bratislavskom Rybnom námestí, tú však komunistický režim zbúral v roku v roku 1969. 

„Opodstatnenie múzea je dôležité preto, lebo bratislavská komunita bola veľmi významná a doteraz nemala prezentáciu hodnú svojej histórie, toho, čo vybudovala a v čom súčasná komunita pokračuje. Zároveň týmto Múzeom vzdávame hold Bárkányovi, ktorý celú túto zbierku roky budoval. My mu teraz plníme sen,“ povedala kurátorka Múzea Jana Švantnerová.

Okrem rozľahlej hlavnej modlitebne, ktorá zostane nedotknutá, výstavný priestor ponúkne návštevníkom 150 metrov štvorcových, na ktorých sa bude rozliehať stála expozícia Bratislavskí židia a ich kultúrne dedičstvo. Bude každoročne otvorená pre verejnosť počas celej letnej sezóny až do konca septembra každý piatok od 13 h. do 16 h. a v nedeľu od 10 h. do 13 h.

Partnerom Židovského komunitného múzea je Bratislavský samosprávny kraj.

Viac informácií nájdete na www.synagogue.sk

 

 

 

 

 
 
Telefón:
pevná linka: +421 254 416 949
WWW:
oficiálny: http://www.synagogue.sk/
E-mail:
oficiálny: synagogue.sk@gmail.com
Návštevná doba:
Piatok: 13:00 - 16:00
Nedeľa: 10:00 - 13:00
 
Kontakty
 
Rozbaliť celý strom kontaktov | Zobraziť v tabuľke
 

Židovské komunitné múzeum

 
 

Kontext

Umiestnenie: Organizačné zložky > Redakcia portálu Kalendár akcií > Židovské komunitné múzeum

Zobraziť vyhľadávací formulár »


Kalendár akcií

 

<< Január 2020 >>

týždeňPoUtStŠtPiSoNe
52. týždeň303112345
1. týždeň6789101112
2. týždeň13141516171819
3. týždeň20212223242526
4. týždeň272829303112
5. týždeň3456789

Cesta: Titulka


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém