27.4.2019 14:30 - 27.4.2019 17:30, Múzeum mesta Bratislavy
Pozývame na ďalšie pokračovanie cyklu Ako sa hrali naši... 27.4. 2019, 14.30 v Apponyiho paláci. Prvým príjemným prekvapením podujatia Ako sa hrali naši, je voľný vstup. Musíte si však vyzdvihnúť v Starej radnici voľnú vstupenku. Druhé prekvapenie sa týka zmeny hosťa. Napoviem KUKO... Tretím prekvapením bude príbeh, v ktorom ožije jedna historická fotografia a štvrtým prekvapením je účinkovanie nášho kolegu Petra Rajkoviča. Určite príďte, podujatie bude plné prekvapení, iné a predsa dobre známe. Nebudú chýbať ani Mravec Dodo a Svetluška Eliška zo Spievankova. V papierovom múzeu v Ateliéri Múzeum má budúcnosť budete pokračovať v tvorbe svojho albumu a vyrobíte si nové papierové hračky.
30.4.2019 15:00 - 30.4.2019 16:30, Múzeum mesta Bratislavy
1000 ROKOV Prednáškový cyklus venovaný priateľom Bratislavy, milovníkom histórie a architektúry pod značkou 1000 ROKOV je voľným pokračovaním predchádzajúcich troch ročníkov. V roku 2019 sa zameria na historické príbehy rodov a rodín Bratislavy – Prešporka 17. – 20. storočia.
12.2.2019 18:00 - 26.5.2019, Múzeum mesta Bratislavy
Múzeum pozýva na významnú výstavu z hľadiska dejín Bratislavy. Výstava predlžená do 26. 5. 2019.
Pripojenie Bratislavy k Československu po skončení prvej svetovej vojny a jeho cesta do pozície hlavného mesta Slovenska nebola jednoduchá. Pričlenenie Bratislavy 1. januára 1919 do Československej republiky bolo súčasťou záverečnej etapy vojenských operácií pri obsadzovaní Slovenska armádnymi legionárskymi zbormi a malo dramatické zvraty. Obohatením výstavy sú najnovšie výskumy autorky výstavy PhDr. Eleny Kurincovej.
Záštitu nad výstavou prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.
26.4.2019 10:00 - 5.5.2019 16:30, Múzeum mesta Bratislavy
Hlavné mesto SR Bratislava, Múzeum mesta Bratislavy a Archív mesta Bratislavy vystavujú Národnú kultúrnu pamiatku – originál privilégia Ondreja III. z 2. decembra 1291. Vystavenie vzácneho dokumentu podporí ozvučená umelecká animácia privilégia s dvadsiatimi dvomi základnými mestskými výsadami. Prezentácia v podobe videomapping na priečelí Primaciálneho paláca sa uskutoční v dňoch 25. – 27. 4. 2019, vždy o 20.00.
Múzeum dejín mesta sa nachádza v komplexe budov Starej radnice. Kladie dôraz na prezentáciu dejín obyvateľov Bratislavy na pozadí historických udalostí. Koncepcia expozície Múzea dejín mesta v Starej radnici kladie dôraz na prezentáciu dejín obyvateľov Bratislavy na pozadí historických udalostí ovplyvňujúcich život na území mesta od praveku až po súčasnosť. K významným udalostiam radí aj vznik Múzea mesta Bratislavy. Základom expozície sú zbierkové predmety, ktoré dokladajú obdobie od neolitu až do konca 30. rokov 20. storočia. Významné udalosti spojené s históriou mesta môže návštevník sledovať prostredníctvom dotykových obrazoviek. Prierez dôležitými medzníkmi najmladších dejín Bratislavy približuje dokumentárny film Ľudia a mesto v závere prehliadky múzea.
Galérii mesta Bratislavy bol venovaný vzácny dar z Rio de Janeira – dielo Consalvo (Gonsalve) Carelliho (Neapol 1818 – 1900), maliara talianskej krajinomaľby 19. storočia a zároveň významného predstaviteľa umeleckej školy v Posillipo (La Scuola di Posillipo). Ide o Kostol sv. Františka v Cave (Chiesa di San Francesco a Cava), olej na dreve, 16 x 25 cm, signovaný vľavo dole G. Carelli. Obraz je vystavený od 5. marca 2009 v rámci stálej expozície Stredoeurópskeho maliarstva a sochárstva 1800 - 1918 v Pálffyho paláci na Panskej ul.19.
Tematické popoludnie na ktorom sa dozviete ako sa pravidelným, správnym cvičením zlepší kondícia, ale aj psychický stav Parkinsonika, seniora či mladého pracovne vystresovaného človeka.
V areáli múzea sa nachádzajú základy stavieb z 1. až 4. storočia. V exteriéri je prezentovaná neskoro-antická pevnosť zo 4. storočia, ktorá bola vstavaná do severného rohu pôvodného kastela. Vo výstavnej sieni sú umiestnené nálezy z archeologických výskumov.
Miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy bolo osídlené od praveku. Po Keltoch od 1. – 4. storočia sa stal Devín súčasťou hraničného obranného systému Limes romanus. V 9. storočí je toto miesto spojené s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť.
Múzeum prezentuje život a dielo bratislavského rodáka sochára Arthura Fleischmanna (1896-1990), ktorého profesionálna kariéra sa rozvíjala v šiestich krajinách štyroch kontinentov. Stála expozícia predstavuje kolekciu zachovaných keramických diel z autorovho raného tvorivého obdobia (30. roky), ako aj výber sochárskych prác, ktoré vznikli po roku 1938. Sú medzi nimi najmä plastiky vytvorené v Londýne, vrátane diel zhotovených z plexiskla. Rozsiahla fotodokumentácia dokresľuje predstavu o živote a umeleckom pôsobení tejto významnej osobnosti. Vstupenka platí aj pre Múzeum Johanna Nepomuka Hummela.
Lekáreň U červeného raka je expozíciou Múzea farmácie a je umiestnená v časti priestorov bývalej lekárne na prízemí barokového meštianskeho domu. Expozícia Múzea farmácie je umiestnená v časti priestorov bývalej lekárne U červeného raka na prízemí barokového meštianskeho domu. Ten bol vstavaný do barbakanu Michalskej brány s priľahlou priekopou. V 18. stor. bolo priečelie domu klasicisticky upravené a doplnené kamenným rokokovým portálom. Na priečelí sa nachádzajú pôvodné vývesné štíty lekárne s kovovou akantovou ornamentikou a rakom z konca 19. stor. od bratislavskej kováčskej firmy Márton. Pôvodná lekáreň U červeného raka sa spomína už v 16. stor. a nachádzala sa v piatich miestnostiach od druhej polovice 18. stor. až do jej zrušenia a odovzdania pre múzejné účely v roku 1953. Vstupenka platí aj pre Múzeum zbraní - Michalská veža.
Múzeum historických interiérov sa nachádza na prvom a druhom poschodí Apponyiho paláca. Disponuje bezbariérovým prístupom do jednotlivých miestností expozície. V ponuke pre návštevníka je pripravený systém - audio guide. Múzeum sa nachádza v Apponyiho paláci postavenom v rokoch 1761 – 1762. Prvé poschodie so zachovaným pôvodným dreveným obložením stien a maľbami je zariadené ako reprezentačné piano nobile evokujúce šľachtický interiér z konca 18. storočia. Na druhom poschodí v miestnostiach so srekonštruovanými nástennými maľbami sú vystavené ukážky zariadenia mestského interiéru z obdobia od konca 18. do konca 19. storočia. Vstupenka platí aj do Múzea vinohradníctva.
Rokokový dom U dobrého pastiera postavili v rokoch 1760 – 1765. Dom patrí k drobným skvostom stredoeurópskej meštianskej architektúry. Expozícia Múzea hodín dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia. Nachádza sa tu napr. unikátny súbor prenosných slnečných hodín zo 17. – 18. storočia, rôzne typy stolových a nástenných hodín, budíky a ukážky vreckových hodiniek. Väčšina exponátov je signovaná bratislavskými hodinárskymi majstrami.
Expozícia významného rodáka. Venovaná životu a dielu skladateľa J. N. Hummela (1778 - 1837). Expozícia o živote a diele skladateľa J. N. Hummela (1778 - 1837) je v renesančnom záhradnom domci. Nachádza sa tu kolekcia hudobných nástrojov z jeho pozostalosti a ukážky notových záznamov jeho diel. Vstupenka platí aj pre Múzeum Arthura Fleischmanna.
Múzeum vinohradníctva sa nachádza na prízemí a v suteréne Apponyiho paláca. Disponuje bezbariérovým prístupom do jednotlivých miestností expozície. V ponuke pre návštevníka je pripravený systém - audio guide. Pestovanie hrozna a výroba vína zohrávali dôležitú úlohu v dejinách Bratislavy. Múzeum prezentuje dejiny vinohradníctva, pestovanie viniča, zber úrody i spracovanie hrozna na území mesta od staroveku až po 20. storočie. Predstavuje aj dve najvýznamnejšie bratislavské vinárske firmy Hubert J. E. a Palugyay, ktoré za svoju produkciu, najmä šumivého vína, získali mnohé medzinárodné ocenenia. Vstupenka platí aj do Múzea historických interiérov.