Môže existovať láska vo svete vojen a násilia? Čo je príčinou nedostatku ľudskosti a tolerancie? Nie je to naše ego, ktoré nás vedie nevidieť, nepočuť, necítiť? Otázky, ktoré ľudstvo rieši dnes tak ako včera!
Prokofievov strhujúci opus na námet Williama Shakespeara spracovaný choreografkou Natáliou Horečnou posúva najznámejší romantický príbeh do súčasného kontextu. Jej súčasné divadelné videnie, podporené hudobným naštudovaním Petra Breinera, scénou a kostýmami Christiane Achatzi Devos, nastoľuje nový dialóg o potrebe lásky v dnešnej dobe absencie tolerancie, citu a neopakovateľnej vášne zo života.
Inscenácia vzniká v koprodukcii Baletu Slovenského národného divadla a Fínskeho národného baletu v Helsinkách.
Literárnu cenu Anasoft litera organizuje občianske združenie ars_litera od roku 2006. Spolu s projektom literárnej ceny združenie organizuje aj literárny festival Anasoft litera a v spolupráci s regionálnymi knižnicami a inštitúciami autorské čítania.
Najbližšie nás čaká predstavenie finalistov Anasoft litera a desiatky kníh na Anasoft litera feste (19. – 25. apríla 2017).
20.4.2017 8:00 - 26.4.2017 19:00, Mestská knižnica
11. ročník obľúbenej charitatívnej akcie v spolupráci s bratislavskými knižnicami. Burza potrvá 7 dní. Počas pracovných dní je otvorená 8:00 – 19:00, cez víkend 10:00 – 18:00 hod. Knihy sa priebežne dokladajú počas celého týždňa. Knihy sa predávajú za symbolickú cenu, pričom výťažok venujeme na revitalizáciu Oddelenia pre nevidiacich a slabozrakých. Všetkým, čo knihy darovali, srdečne ďakujeme za pomoc. Vstup na burzu je zdarma.
Múzeum dejín mesta sa nachádza v komplexe budov Starej radnice. Kladie dôraz na prezentáciu dejín obyvateľov Bratislavy na pozadí historických udalostí. Koncepcia expozície Múzea dejín mesta v Starej radnici kladie dôraz na prezentáciu dejín obyvateľov Bratislavy na pozadí historických udalostí ovplyvňujúcich život na území mesta od praveku až po súčasnosť. K významným udalostiam radí aj vznik Múzea mesta Bratislavy. Základom expozície sú zbierkové predmety, ktoré dokladajú obdobie od neolitu až do konca 30. rokov 20. storočia. Významné udalosti spojené s históriou mesta môže návštevník sledovať prostredníctvom dotykových obrazoviek. Prierez dôležitými medzníkmi najmladších dejín Bratislavy približuje dokumentárny film Ľudia a mesto v závere prehliadky múzea.
Aj v apríli Vás srdečne pozývame na predstavenia Divadla Malá scéna STU. Pri platbe Bratislavskou mestskou kartou navyše získate až 30% zľavu z plnej sumy za vstupenku! Kompletný program nájdete nižšie.
Galérii mesta Bratislavy bol venovaný vzácny dar z Rio de Janeira – dielo Consalvo (Gonsalve) Carelliho (Neapol 1818 – 1900), maliara talianskej krajinomaľby 19. storočia a zároveň významného predstaviteľa umeleckej školy v Posillipo (La Scuola di Posillipo). Ide o Kostol sv. Františka v Cave (Chiesa di San Francesco a Cava), olej na dreve, 16 x 25 cm, signovaný vľavo dole G. Carelli. Obraz je vystavený od 5. marca 2009 v rámci stálej expozície Stredoeurópskeho maliarstva a sochárstva 1800 - 1918 v Pálffyho paláci na Panskej ul.19.
V areáli múzea sa nachádzajú základy stavieb z 1. až 4. storočia. V exteriéri je prezentovaná neskoro-antická pevnosť zo 4. storočia, ktorá bola vstavaná do severného rohu pôvodného kastela. Vo výstavnej sieni sú umiestnené nálezy z archeologických výskumov.
Miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy bolo osídlené od praveku. Po Keltoch od 1. – 4. storočia sa stal Devín súčasťou hraničného obranného systému Limes romanus. V 9. storočí je toto miesto spojené s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť.
Múzeum prezentuje život a dielo bratislavského rodáka sochára Arthura Fleischmanna (1896-1990), ktorého profesionálna kariéra sa rozvíjala v šiestich krajinách štyroch kontinentov. Stála expozícia predstavuje kolekciu zachovaných keramických diel z autorovho raného tvorivého obdobia (30. roky), ako aj výber sochárskych prác, ktoré vznikli po roku 1938. Sú medzi nimi najmä plastiky vytvorené v Londýne, vrátane diel zhotovených z plexiskla. Rozsiahla fotodokumentácia dokresľuje predstavu o živote a umeleckom pôsobení tejto významnej osobnosti. Vstupenka platí aj pre Múzeum Johanna Nepomuka Hummela.
Lekáreň U červeného raka je expozíciou Múzea farmácie a je umiestnená v časti priestorov bývalej lekárne na prízemí barokového meštianskeho domu. Expozícia Múzea farmácie je umiestnená v časti priestorov bývalej lekárne U červeného raka na prízemí barokového meštianskeho domu. Ten bol vstavaný do barbakanu Michalskej brány s priľahlou priekopou. V 18. stor. bolo priečelie domu klasicisticky upravené a doplnené kamenným rokokovým portálom. Na priečelí sa nachádzajú pôvodné vývesné štíty lekárne s kovovou akantovou ornamentikou a rakom z konca 19. stor. od bratislavskej kováčskej firmy Márton. Pôvodná lekáreň U červeného raka sa spomína už v 16. stor. a nachádzala sa v piatich miestnostiach od druhej polovice 18. stor. až do jej zrušenia a odovzdania pre múzejné účely v roku 1953. Vstupenka platí aj pre Múzeum zbraní - Michalská veža.
Múzeum historických interiérov sa nachádza na prvom a druhom poschodí Apponyiho paláca. Disponuje bezbariérovým prístupom do jednotlivých miestností expozície. V ponuke pre návštevníka je pripravený systém - audio guide. Múzeum sa nachádza v Apponyiho paláci postavenom v rokoch 1761 – 1762. Prvé poschodie so zachovaným pôvodným dreveným obložením stien a maľbami je zariadené ako reprezentačné piano nobile evokujúce šľachtický interiér z konca 18. storočia. Na druhom poschodí v miestnostiach so srekonštruovanými nástennými maľbami sú vystavené ukážky zariadenia mestského interiéru z obdobia od konca 18. do konca 19. storočia. Vstupenka platí aj do Múzea vinohradníctva.
Rokokový dom U dobrého pastiera postavili v rokoch 1760 – 1765. Dom patrí k drobným skvostom stredoeurópskej meštianskej architektúry. Expozícia Múzea hodín dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia. Nachádza sa tu napr. unikátny súbor prenosných slnečných hodín zo 17. – 18. storočia, rôzne typy stolových a nástenných hodín, budíky a ukážky vreckových hodiniek. Väčšina exponátov je signovaná bratislavskými hodinárskymi majstrami.
Expozícia významného rodáka. Venovaná životu a dielu skladateľa J. N. Hummela (1778 - 1837). Expozícia o živote a diele skladateľa J. N. Hummela (1778 - 1837) je v renesančnom záhradnom domci. Nachádza sa tu kolekcia hudobných nástrojov z jeho pozostalosti a ukážky notových záznamov jeho diel. Vstupenka platí aj pre Múzeum Arthura Fleischmanna.
Múzeum vinohradníctva sa nachádza na prízemí a v suteréne Apponyiho paláca. Disponuje bezbariérovým prístupom do jednotlivých miestností expozície. V ponuke pre návštevníka je pripravený systém - audio guide. Pestovanie hrozna a výroba vína zohrávali dôležitú úlohu v dejinách Bratislavy. Múzeum prezentuje dejiny vinohradníctva, pestovanie viniča, zber úrody i spracovanie hrozna na území mesta od staroveku až po 20. storočie. Predstavuje aj dve najvýznamnejšie bratislavské vinárske firmy Hubert J. E. a Palugyay, ktoré za svoju produkciu, najmä šumivého vína, získali mnohé medzinárodné ocenenia. Vstupenka platí aj do Múzea historických interiérov.
Múzeum je venované histórii opevnenia mesta, vystavené sú chladné zbrane, vojenská i turnajová výzbroj. Z najvyššieho poschodia je vchod na ochodzu veže, odkiaľ je výhľad na historickú časť Bratislavy a jej okolie. Vstupenka platí aj pre Múzeum farmácie - lekáreň U červeného raka.
Mestský ústav ochrany pamiatok, Múzeum mesta Bratislavy a Archaia Brno, o.p.s. pripravujú spoločnú výstavu pod názvom Čo sa rozbilo v prešporských domácnostiach? Ide o unikátne zbierkové predmety z 13. - 18. storočia. Výstava sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Iva Nesrovnala. Výstavná sieň MMB v Starej radnici, 13.12.2016 - 30.4.2017
Po úspechu výstavy „Etruskovia z Perugie“, ktorú v Bratislavskom hrade pred viac ako rokom navštívilo cez 30 000 návštevníkov, bude na Bratislavskom hrade od 14. decembra otvorená výstava Kelti z Bratislavy. Rovnomerná výstava bola recipročne v júli 2016 v talianskom meste Perugia, ktorá je už od roku 1962 partnerským mestom Bratislavy.
Vernisáž výstavy. Kurátorka: Martina Charvátová Skácelová Intuitívna a spontánna tvorba zobrazuje autorkin vnútorný svet, vrstvenie jej skúseností, zážitkov a prežitého. Okrem klasických techník (olej, akryl, pastel), používa aj techniku enkaustiky (tj. rozpustený včelí vosk zmiešaný s farebnými pigmentmi). Výstava potrvá do 31.5. 2017.
Akcia nie je časovo obmedzená, Galéria mesta Bratislavy - Primaciálny palác
Stála expozícia. Pri rekonštrukcii budovy Primaciálneho paláca v roku 1903 bola za tapetami v predsieni Zrkadlovej siene objavená séria šiestich neznámych gobelínov, zobrazujúcich starú antickú povesť o Hero a Leandrovi, ktorá opisuje ich tragickú lásku...