Výtvarná moderna Slovenska

vytvarna moderna slovenska, zdroj: http://www.nedbalka.sk/stala-expozicia/vytvarna-moderna
Slovenské výtvarné umenie v medzivojnovom období sa formovalo v podmienkach ustavičných zmien, ktoré existenčne zasahovali do života každého jednotlivca. Svetové udalosti dovtedy nevídanej intenzity, spoločenské katastrofy, rozpad štátov, dve svetové vojny, revolúcie, to všetko znamenalo veľký zásah do života ľudí a poznačilo aj osud a tvorbu umelcov.
Najdôležitejšou otázkou tohto obdobia v umení bol protiklad medzi tradíciou a modernou, ktorý bol nie vždy sformulovaný do teoretickej podoby, ale latentne alebo explicitne bol prítomný v tvorbe umelcov.Tento vzťah sa vytváral vo viacerých rovinách. Kým raz zahŕňal celkový postoj revolty alebo odovzdanosti,inokedy sa týkal iba otázok výtvarného umenia, resp. jednotlivej zložky (napríklad námetové, formálne alebo výrazové prvky). Umenie sa stalo svojbytným a vznikol autentický svet umenia.
 
Kedy:
Akcia nie je časovo obmedzená
Kde:
Galéria Nedbalka
Nedbalova ulica 17
811 01 Bratislava
Usporiadateľ akcie:
Galéria Nedbalka, n. o.
Nedbalova ulica 17
811 01 Bratislava
nedbalka@nedbalka.sk
 
O zbierke

Vo výstavných priestoroch Galérie Nedbalka na štyroch poschodiach prezentujeme stálu expozíciu venovanú zrode a vývinu výtvarnej moderny Slovenska, ktorá podáva obraz o dejinách maľby a sochy na Slovensku v 20. storočí s presahom do konca 19. storočia. Prostredníctvom približne 150 významných obrazov a sôch zo zbierky Galérie Nedbalka ponúka pomerne ucelenú predstavu o slovenskej výtvarnej scéne daného obdobia a podáva skvelý prierez najmä dejinami slovenskej maľby. Diela sú chronologicky a významovo rozčlenené na štyroch poschodiach do jednotlivých celkov, ktoré naznačujú základné tendencie výtvarného umenia za jedno storočie. Na základe týchto diel vzniká obraz, ktorý umožňuje sledovať umelecké dianie v užších i širších súvislostiach. 

Prelom storočí – zrod výtvarnej moderny Slovenska – 4. poschodie
Pohľad umelcov na meniaci sa svet a pochopenie nových cieľov a poslania umenia spôsobilo zásadné zmeny aj v jeho vývoji. Na prelome 
19. a 20. storočia pôsobili na území Slovenska viaceré vynikajúce osobnosti, ktoré spoluvytvárali tvár výtvarného umenia. 

Výtvarná moderna Slovenska – 3. poschodie
Slovenské výtvarné umenie v medzivojnovom období sa formovalo v podmienkach ustavičných zmien, preto najdôležitejšou otázkou v umení bol 
protiklad medzi tradíciou a modernou, latentne alebo explicitne prítomný 
v tvorbe jednotlivých umelcov. 

Skupina Mikuláša Galandu – 2. poschodie
Pôsobenie Skupiny Mikuláša Galandu od roku 1957 významne formovalo slovenské výtvarné umenie. Táto neskorá moderna si zachovala všetky charakteristické znaky moderny medzivojnového umenia, vrátane organizovaného vystúpenia 
s programovým vyhlásením a individuálneho tvorivého programu. 

Súčasné umenie – 1. poschodie
V rámci širšie chápaného súčasného umenia od druhej polovice 20. storočia prezentujeme v stálej expozícii aj diela významných osobností, ktoré rozhodujúcim spôsobom určovali charakter umeleckého diania na Slovensku — buď svojou tvorbou výrazne prispeli k jeho formovaniu, alebo významne dotvárali jeho obraz.

Galéria je otvorená denne okrem pondelka od 13. 00 h do 19. 00 h.
 
Ďalšie zdroje:

Typ akcie:
  • Výstavy
Kontakt: Melánia Veřmiřovská, web redaktor
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 26.4.2014 / 26.4.2014
 

Kontext

 

Výpis akcí dle názvu

 

Kalendár akcií

 

<< Jún 2020 >>

Aktuálny mesiac neobsahuje žiadne akcie.

týždeňPoUtStŠtPiSoNe
22. týždeň1234567
23. týždeň891011121314
24. týždeň15161718192021
25. týždeň22232425262728
26. týždeň293012345
27. týždeň6789101112

Cesta: Titulka > Výstavy


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém