Prelom storočí – zrod výtvarnej moderny Slovenska

prelom storoci,zdroj: http://www.nedbalka.sk/stala-expozicia/prelom-storoci
Na prelome 19. a 20. storočia pôsobili mnohí vynikajúci umelci, ktorí spoluvytvárali tvár výtvarného umenia na Slovensku. Hoci žánre ako portrétna tvorba, krajinomaľba alebo zátišie si udržiavali svoje prioritné postavenie, vďaka novému pohľadu umelcov na svet a novému chápaniu a poslaniu umenia prešli zásadnými zmenami.
Najväčšie osobnosti doby výrazne prispeli k formovaniu maliarstva. Ladislav Mednyánszky, jeden z najuznávanejších krajinárov svojej doby, nielen udomácnil barbizonské a neskôr aj impresionistické chápanie krajiny v našom prostredí, ale zároveň doviedol tento typ krajinomaľby v duchu lyrického realizmu na majstrovskú úroveň. Na jednej strane ho fascinovala veľkoleposť a sila prírodných živlov, na strane druhej mal hlboký súcit s trpiacimi, vďaka čomu sa dopracoval k výrazovo mimoriadne bohatej, expresívnej figurálnej tvorbe, ktorá bola v našom maliarstve skôr ojedinelá. Dominik Skutezky sa usiloval o naturalistické zobrazenie, námety pre ktoré nachádzal v každodennom živote mešťanov.
 
Kedy:
Akcia nie je časovo obmedzená
Kde:
Galéria Nedbalka
Nedbalova ulica 17
811 01 Bratislava
Usporiadateľ akcie:
Galéria Nedbalka, n. o.
Nedbalova ulica 17
811 01 Bratislava
nedbalka@nedbalka.sk
 
O zbierke

Vo výstavných priestoroch Galérie Nedbalka na štyroch poschodiach prezentujeme stálu expozíciu venovanú zrode a vývinu výtvarnej moderny Slovenska, ktorá podáva obraz o dejinách maľby a sochy na Slovensku v 20. storočí s presahom do konca 19. storočia. Prostredníctvom približne 150 významných obrazov a sôch zo zbierky Galérie Nedbalka ponúka pomerne ucelenú predstavu o slovenskej výtvarnej scéne daného obdobia a podáva skvelý prierez najmä dejinami slovenskej maľby. Diela sú chronologicky a významovo rozčlenené na štyroch poschodiach do jednotlivých celkov, ktoré naznačujú základné tendencie výtvarného umenia za jedno storočie. Na základe týchto diel vzniká obraz, ktorý umožňuje sledovať umelecké dianie v užších i širších súvislostiach. 

Prelom storočí – zrod výtvarnej moderny Slovenska – 4. poschodie
Pohľad umelcov na meniaci sa svet a pochopenie nových cieľov a poslania umenia spôsobilo zásadné zmeny aj v jeho vývoji. Na prelome 
19. a 20. storočia pôsobili na území Slovenska viaceré vynikajúce osobnosti, ktoré spoluvytvárali tvár výtvarného umenia. 

Výtvarná moderna Slovenska – 3. poschodie
Slovenské výtvarné umenie v medzivojnovom období sa formovalo v podmienkach ustavičných zmien, preto najdôležitejšou otázkou v umení bol 
protiklad medzi tradíciou a modernou, latentne alebo explicitne prítomný 
v tvorbe jednotlivých umelcov. 

Skupina Mikuláša Galandu – 2. poschodie
Pôsobenie Skupiny Mikuláša Galandu od roku 1957 významne formovalo slovenské výtvarné umenie. Táto neskorá moderna si zachovala všetky charakteristické znaky moderny medzivojnového umenia, vrátane organizovaného vystúpenia 
s programovým vyhlásením a individuálneho tvorivého programu. 

Súčasné umenie – 1. poschodie
V rámci širšie chápaného súčasného umenia od druhej polovice 20. storočia prezentujeme v stálej expozícii aj diela významných osobností, ktoré rozhodujúcim spôsobom určovali charakter umeleckého diania na Slovensku — buď svojou tvorbou výrazne prispeli k jeho formovaniu, alebo významne dotvárali jeho obraz.

Galéria je otvorená denne okrem pondelka od 13. 00 h do 19. 00 h.
 
Ďalšie zdroje:

Typ akcie:
  • Výstavy
Kontakt: Melánia Veřmiřovská, web redaktor
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 26.4.2014 / 26.4.2014
 

Kontext

 

Výpis akcí dle názvu

 

Kalendár akcií

 

<< August 2020 >>

Aktuálny mesiac neobsahuje žiadne akcie.

týždeňPoUtStŠtPiSoNe
30. týždeň272829303112
31. týždeň3456789
32. týždeň10111213141516
33. týždeň17181920212223
34. týždeň24252627282930
35. týždeň31123456

Cesta: Titulka


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém